Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).

Atrakcje turystyczne

 

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa
tel.: +48 22 539 79 05, +48 22 539 79 06,
fax: +48 22 539 79 24 e-mail:
biuro@1944.pl

www.1944.pl

Jak opowiadać o przeszłości, by przekaz był czytelny, wierny, wiarygodny, a zarazem mógł trafić do współczesnego odbiorcy? To pytanie musi zadać sobie każdy, kto zetknął się z problematyką muzealnych ekspozycji historycznych, w tym przedstawiających dzieje XX-wiecznych wojen i totalitaryzmów. Przed takim problemem stanęli także twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego. Przyjęliśmy założenie, że należy połączyć historię z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji i w ten sposób zakorzenić wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej.
 

Aby było to muzeum nowoczesne, sięgnęliśmy po sprawdzone doświadczenia zagraniczne, za wzór posłużyły m.in. Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Terroru w Budapeszcie. Chcielibyśmy przede wszystkim oddać klimat tamtego czasu, odtworzyć atmosferę powstańczej Warszawy, pokazać nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Tylko w taki sposób możliwe jest dotarcie do głównej grupy celowej, jaką jest młodzież. Ma im opowiedzieć historię Powstania we wszystkich aspektach i przekazać jego sens.

Muzeum Powstania Warszawskiego jest czynne w
poniedziałki, środy i piątki w godz. 8.00-18.00,
w soboty i niedziele w godz. 10.00-18.00,
w czwartki w godz. 8.00-20.00.
we wtorki - nieczynne


BILETY WSTĘPU
bilety: normalny - 10 zł, ulgowy - 7 zł, grupowy - 5 zł od osoby
w niedzielę - wstęp wolny

Źródło: www.1944.pl

 


 

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

Ul. Agrykoli 1
Tel. 22 621 62 41
www.lazienki-krolewskie.pl

 

Jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Europie. Pierwotnie własność Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, swój obecny kształt zawdzięcza staraniom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (1732-1798), do którego należały od 1764 r. W ciągu prawie 30 lat na obszarze ok. 74 ha powstała letnia rezydencja monarsza, rozplanowano park i wzniesiono pawilony i budowle. W tym czasie XVII-wieczna łaźnia, projektu Tylmana z Gameren, przekształcona przez Dominika Merliniego w latach 1792-1793 we wspaniały klasycystyczny pałac Na Wodzie. Powstał Teatr na Wyspie - dzieło Jana Chrystiana Kamstezera z 1790-1795, na wzór teatru antycznego z Herculanum, a także pałac Belwederski projektu Jakuba Fontany i Pomarańczarnia z teatrem dworskim. 

 

Powstały również w tym okresie takie obiekty, jak: Biały Domek, Wodozbiór, Wielka Oficyna i pałac Myślewicki, prezentujące obecnie ekspozycje wnętrz pałacowych. Okalający zespół pałacowy park powstawał w latach z 1774-1784 r. Łaczy on elementy regularnego ogrodu francuskiego z krajobrazowym parkiem angielskim. Na tarasie skarpy wiślanej mieści się pomnik Fryderyka Chopina dłuta Wacława Szymanowskiego z 1926 r.

Źródło: www.lazienki-krolewskie.pl

 


 

 

MUZEUM PAŁAC W WILANOWIE
Ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16,
02-958 Warszawa
tel.  22 842 81 01 centrala,
022 842 07 95 rezerwacja
fax. 22  842 31 16
www.wilanow-palac.art.pl
e-mail:muzeum@wilanow-palac.art.pl
 

Historia Pałacu Wilanowskiego rozpoczęła się 23 kwietnia 1677 roku, kiedy to wioska zwana jeszcze Milanów stała się własnością Jana III Sobieskiego. Wkrótce nazwę zmieniono na Villa Nova, w nawiązaniu do tradycji antycznych, a potem spolszczono ją na Wilanów. Początkowo zbudowana w tym miejscu rezydencja była niewielka, gdyż Augustyn Locci, nadworny architekt króla, otrzymał za zadanie wzniesienie jedynie parterowego dworu o układzie typowym dla zabudowy Rzeczpospolitej. Jednakże sukcesy militarne i wzrost znaczenia monarchy w następnych latach wpłynęły na znaczne poszerzenie pierwotnego projektu. Wielka rozbudowa prowadzona była w latach 1677-1696. Po jej zakończeniu budowla połączyła w sobie elementy dworu szlacheckiego, włoskiej willi ogrodowej i francuskiego pałacu w stylu Ludwika XIV.


Po śmierci króla Pałac stał się własnością jego synów, natomiast w 1720 roku mocno podupadłą rezydencję nabyła jedna z najbogatszych kobiet w ówczesnej Polsce – Elżbieta Sieniawska. Przez 9 kolejnych lat kontynuowała prace budowlane rozpoczęte przez Sobieskiego. Wtedy właśnie powstały boczne skrzydła, której to inwestycji król nie zdążył już zrealizować. Po śmierci Sieniawskiej właścicielką Wilanowa została jej córka Maria Zofia Denhoffowa, po mężu Czartoryska. W 1730 roku Pałac na trzy lata znalazł się w rękach króla Augusta II Mocnego, który dokonał w rezydencji wielu zmian, szczególnie jeżeli chodzi o wystrój wnętrz. W połowie XVIII wieku dobra wilanowskie odziedziczyła córka Czartoryskich, marszałkowa Izabela Lubomirska, za rządów której Wilanów znów zaczął błyszczeć dawnym blaskiem. W 69 lat później księżna marszałkowa przekazała Wilanów swojej córce i jej małżonkowi Stanisławowi Kostce Potockiemu.

 

Dzięki jego staraniom w 1805 roku w Wilanowie otwarte zostało jedno z pierwszych muzeów w Polsce. Rodzina Potockich z Wilanowem związana była aż do 1892 roku, kiedy to ostatnia z rodu Aleksandra zapisała włości swemu kuzynowi Ksaweremu Branickiemu. Ród Branickich zamieszkiwał w Wilanowie do roku 1945, kiedy to Pałac przejęty został przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Pałac w Wilanowie należy on do tych nielicznych zabytków w Warszawie, które w niezmienionej postaci przetrwały okres II wojny światowej.